Famnas styrelse


Martin Ärnlöv

Ordförande Famna
Generalsekreterare Röda Korset
martin.arnlov@redcross.se

Karin Thalén
Sjukhusdirektör Stockholms Sjukhem
karin.thalen@stockholmssjukhem.se

Christer Hallerby
Konsult
christer.hallerby@c2s.se

Jonas Wihlstrand
Socialchef, Stockholms Stadsmission
jonas.wihlstrand@stadsmissionen.se

Nilla Helgesson
Direktor, Skyddsvärnet
nilla.helgesson@skyddsvarnet.se

Eva Frunk Lind
Tidigare bl.a. förvaltningschef Stockholms Läns Landsting och Stockholms Kommun
eva.frunklind@gmail.com

Mats Pertoft
F.d. riksdagsledamot (MP)
mats.pertoft@gmail.com 

Amir Daneshpip
Jurist med särskild kompetens inom upphandlings- och konkurrensrätt samt idéburen sektor
amir.daneshpip@front.law

Emma Simonsson Vento
Verksamhetschef Gyllenkroken
emma.vento@gyllenkroken.se

Stefan Nilsson
Direktor Ersta Diakoni
stefan.nilsson@erstadiakoni.se

Emma Henriksson
Styrelseledamot i  Förbundet S:t Lukas och f.d. riksdagsledamot (KD)

Lena Wetterskog Sjöstedt
Blivande direktor, Skåne Stadsmission

Generalsekreterare
Ulrika Stuart Hamilton
ulrika.stuart@famna.org

 

Logga in styrelse

 

Senast uppdaterad 2019-06-14

Dela: