Idéburna vårdcentraler har fler läkare och nöjdare patienter

Sektorn
Läkare på landets vårdcentraler har generellt ansvar för betydligt fler patienter än riktvärdet. Men det finns vårdcentraler som sticker ut, i positivt bemärkelse. Det är de idéburna.

Läkarförbundet har presenterat en undersökning om vårdcentralers läkarbemanning och hur den påverkar patienternas nöjdhet. I undersökningen får de idéburna vårdcentralerna bäst resultat. De har högst läkartäthet – i snitt 1364 listade patienter. Det är betydligt färre än både kommersiellt privat drivna och regiondrivna vårdcentraler. De idéburna vårdcentralerna får också högst betyg av patienterna när det gäller kontinuitet och koordinering i Nationell patientenkät.

– Jag är inte ett dugg förvånad att de idéburna har allra bäst resultat både när det gäller läkartäthet och patientnöjdhet. Det som förvånar är att inte fler regioner gör allt de kan för att få fler idéburna vårdgivare i sina regioner, säger Emma Henriksson, generalsekreterare på Famna.

Hon ser mycket positivt på att man i undersökningen lyft ut de idéburna, trots att bara en procent av patienterna inom primärvården är listade på en idéburen vårdcentral.  

– Det är inte jätteofta det görs mätningar som jämför idéburen verksamhet med offentligt eller kommersiellt driven, men varje gång det görs sticker de idéburna ut i konkurrensen. Den stora frågan är varför politikerna och kommun- och regioncheferna inte köar för att få fler idéburna aktörer till sin ort eller region?

Här kan du läsa mer och även ta del av undersökningen i sin helhet.

Några av våra medlemmar